little-girl-reading-912380_1280Czytanie książek to jedna z najbardziej rozwijających dziecięcą wyobraźnię czynności. Nieważne czy dziecko ma rok, dwa czy piętnaście lat! Warto czytać. Zawsze. Wspólnie z dzieckiem lub proponując ciekawe książki do samodzielnego czytania i oglądania.

Pierwsze książeczki można zacząć czytać już od pierwszych dni życia. Oczywiście, maleństwo nic nie zrozumie. Ale płynny, łagodny sposób mówienia działa na dziecko uspokajająco. Gdy czytamy, nasze brzmienie zdań układa się w zupełnie inną melodię, niż podczas zwykłych rozmów. Już noworodki są w stanie to rozróżnić i bardzo to lubią.

Jakie książki są odpowiednie na różnych etapach rozwoju? Które spodobają się najbardziej przedszkolakom, a które zainteresują już kilku miesięczne maluchy? Sprawdź koniecznie jak wybierać książki dla dzieci.

            Książeczki dla niemowląt

Pierwsze książki, które zaczynamy czytać nawet noworodkom mogą dotyczyć wszystkiego. To może być ulubiona powieść mamy, przepisy kulinarne czy też instrukcja obsługi telefonu komórkowego. Chodzi o nawyk czytania i uspokajający wpływ głosu opiekuna na maleństwo.

Później, kiedy dziecko staje się bardziej aktywne i zainteresowane otoczeniem warto wybierać kontrastowe książeczki dla najmłodszych. Czarno-białe proste obrazki ze zwierzętami czy przedmiotami codziennego użytku spodobają się już 2-3 miesięcznemu dziecku. Opowiadaj maluchowi, co widać na stronach książeczki. Obserwuj, czy wodzi za kontrastowymi ilustracjami wzrokiem.

Powyżej trzeciego miesiąca, niemowlęta zaczynają chwytać przedmioty. To dobry moment na pierwszą miękką książeczkę. Maluch może bawić się nią również w kąpieli. Takie książeczki zwykle wyposażone są w piszczałkę, co stanowi dodatkową atrakcję dla niemowlęcia. Dziecko dodatkowo ćwiczy koordynację oko-ręka oraz często… ręka-buzia.

Dla około półrocznych szkrabów poleca się książeczki, które nie tylko przyciągają uwagę kontrastowymi kolorami, ale również zróżnicowaną fakturą stron, obrazków, dodatków. Sensoryczne książeczki z miękkimi, twardymi czy gumowymi elementami, które można pociągnąć lub nimi szeleścić, to świetny trening dla rozwijających się zmysłów malca.

Nieco starsze dzieci zainteresują się również interaktywnymi książeczkami, gdzie po przewróceniu strony aktywuje się muzyka lub nagranie z fragmentem opowieści. Takie zabawki zachęcają do sięgania po książeczki nawet mniej zainteresowane czytaniem dzieci.

Książeczki dla malucha

Powyżej roczku aż do czasu przedszkolnego dziecko rozwija się bardzo dynamicznie. Z dnia na dzień rozumie i wypowiada coraz więcej słów i zwrotów. Ważne, aby w tym czasie codziennie poświęcić chociaż 15 minut na czytanie, które wzbogaca słownictwo i koduje w małej główce poprawną polszczyznę i zasady gramatyki.

Książeczki dla maluchów muszą mieć atrakcyjne obrazki, ponieważ to one zwykle wywołują zainteresowanie i pytania „Co to?”, „Dlaczego?” czy „Jaki to kolor?”. Dla młodszych dzieci ciekawe są książeczki tematyczne – z przedstawionymi ilustracjami np. warzyw, pojazdów, opatrzonych czasem krótkim wierszykiem lub komentarzem.

Nieco później, dzieci zaczynają interesować się krótkimi, znanymi od lat, wierszykami. Nie możesz przypomnieć sobie „Chorego kotka” lub całej „Lokomotywy”? Nie szkodzi. Zbiory wierszyków dla maluchów ułatwią Ci zadanie, a Twój dwulatek na pewno szybko zacznie recytować fragmenty razem z Tobą!

Około drugiego roku życia, dzieci zaczynają intensywniej odczuwać potrzebę autonomii przy jednoczesnym strachem przed rozłąką oraz brakiem umiejętności kontrolowania emocji i wyrażania ich we właściwy sposób. Co popularnie nazywamy „buntem dwulatka”. Książeczki o uczuciach  i opowiadania o typowych dziecięcych problemach mogą pomóc maluchowi uporać się ze swoimi emocjami.

Co dla starszych maluchów, które zadają rodzicom setki pytań dziennie? Książeczki, które pomogą zaspokoić dziecięcą ciekawość i ułatwią rodzicom odpowiadanie na często dziwne i trudne pytania. „Tato a dlaczego?” to książeczka z aż 50-cioma wyjaśnieniami na banalne zapytania szkrabów, które mogą rodzicom przysporzyć kłopotu. „Tato a po co?”, to kolejna pozycja z serii, która wyjaśnia jeszcze trudniejsze zagadnienia.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.