O tym, że warto dzieciom czytać książki, wiadomo od dawna. Jako rodzic zapewne chcesz zapewnić swojej pociesze wszystko, co najlepsze. Nie trzeba jednak wcale czytać i stosować się do wszystkich złotych rad zawartych w licznych poradnikach dla rodziców. Wystarczy, że będziemy czytać naszemu maluchowi na głos. Dlaczego jednak jest to takie ważne? Jaki wpływ ma czytanie od najmłodszych lat na nasze dzieci i ich rozwój?

Dlaczego warto czytać dzieciom? 

Istnieje naprawdę wiele powodów, dla których warto czytać dzieciom od najmłodszych lat i każdy z nich jest tak samo ważny. Zacznijmy więc od więzi między rodzicami a dzieckiem, która znacznie wzmacnia się dzięki czytaniu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że czytanie naszemu maluchowi zaspokaja jego potrzeby emocjonalne – uwagi, miłości i stymulacji. Dzięki temu, że każdego dnia poświęcimy mu te 30 minut przed snem, naturalnie buduje się między nami więź. Jest to jasny dla dziecka komunikat: „jesteś dla mnie ważny, lubię spędzać z tobą czas”. Dzięki temu też wzmacnia się jego poczucie własnej wartości, które w przyszłości owocuje łatwym nawiązywaniem kontaktów i ułatwia międzyludzkie relacje. Z głośnego czytania wynika też wiele korzyści dla intelektualnego rozwoju dziecka. Przede wszystkim codzienne czytanie już od najmłodszych lat, kiedy to umysł jest najbardziej chłonny i elastyczny, uczy poprawnej polszczyzny, rozwija zasób słów i daje swobodę w mówieniu. Ponadto do wielu zalet tej czynności można zaliczyć także naukę samodzielnego myślenia, rozwijanie wyobraźni, poprawę koncentracji oraz ćwiczenie pamięci. Czytanie przygotowuje również nasze pociechy do dalszej edukacji w szkole. Ważne jest, że im wcześniej zaczniemy dziecku czytać, tym lepiej ukształtujemy jego nawyk czytania i poszerzania wiedzy. Dodatkowo przygotowujemy go do samodzielnego czytania oraz pisania i już od początku wyposażamy go w zasób wiedzy ogólnej. Warto również pamiętać o tym, że czytanie, w przeciwieństwie do oglądania telewizji czy grania w komputerowe gry, jest zdrową ucieczką od nudy, rozrywką, która rozwija myślenie i poczucie humoru. A to i tak tylko niektóre z licznych zalet czytania z naszymi najmilszymi.

Rynek książki dla dzieci

Aktualnie rynek oferuje nam, jako rodzicom ogromną wręcz ilość tytułów i publikacji dla dzieci. Możemy je wybierać ze względu na gatunki, ale większość tytułów przyporządkowana jest do danej grupy wiekowej. Oczywiście powstaje wiele rankingów, które orzekają, które tytuły są najlepsze dla naszych pociech. Zazwyczaj odnoszą się one jednak do publikacji z danego roku. Warto zacząć od książeczek dla najmłodszych. Wtedy już będziemy mieli jakieś pojęcie o tym, co interesuje nasze dziecko, które książki podobają mu się bardziej, a które nie wzbudzają większego zainteresowania. I właśnie indywidualnymi upodobaniami dziecka należy kierować się przy wyborze nowych tytułów. W księgarniach internetowych, znajdziecie wiele nowości i starych klasyków w nowych, ciekawych wydaniach.

Klasyczne opowiadania i wiersze 

Poza nowościami wydawniczymi warto zapoznawać nasze dzieci z klasycznymi wierszami i bajkami. Bardzo dobrze na pamięć i koncentrację wpływają wiersze Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima. Kilkukrotne przeczytanie wiersza, szybko zapada dzieciom w pamięć, co od początku ją kształtuje i rozwija. Ponadto uczymy dziecko literackiego języka, czyli bogatego, poprawnego i ładnego, co zapewne zaowocuje w przyszłości.

Czytanie dziecku przed snem to najlepszy prezent, jaki możemy mu ofiarować. Dla nas, jako rodziców, to tylko 30 minut każdego dnia. Dla naszego dziecka natomiast jest to najlepsza inwestycja w jego przyszły rozwój.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.