colored-pencils-686679_640Każdemu z nas zdarzyło się bezwiednie rysować szlaczki lub esy floresy podczas rozmowy telefonicznej, nudnego zebrania czy prezentacji. Zdarza nam się też spontanicznie chwytać długopis bądź ołówek i rysować na niezapisanym kawałku papieru. Coraz częściej na półkach księgarni można odnaleźć różne wariacje na temat kolorowanek dla dorosłych. Są one zwykle bardziej skomplikowane niż te dla dzieci, ale zabawy przysparzają tyle, co te dziecięce.

Kolorowanek dla dzieci na rynku jest mnóstwo. Ogromny wybór sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie: dziewczynka czy chłopiec, czterolatek i dziesięciolatek, fascynatka księżniczek i mały fan statków kosmicznych. Wypełnianie białych pół kolorem jest niesamowitą frajdą dla dziecka, ale jeszcze więcej radości sprawi mu kolorowanie wspólnie z rodzicem. To idealna chwila wyciszenia po pełnym emocji dniu i idealny moment na rozmowę o wydarzeniach z przedszkola czy szkoły.

Zalety kolorowanek dla dzieci

Kolorowanki spełniają różne funkcje w zależności od wieku – dzięki nim kilkulatki uczą się rozróżniać kolory, poznawać kształty, wyrabiają w sobie precyzję i dokładność w niewychodzeniu za linie, a dzięki temu poprawiają swoje zdolności manualne i zaliczają pierwszy przystanek w drodze do nauki pisania. Dziecko musi się skoncentrować i skoordynować swoje ruchy na tyle, by utrzymać rysik kredki w określonym obszarze. Stąd już krótka droga do stawiania pierwszych literek w zdaniu: “Ala ma kota”.
Często dzięki kolorowankom dziecko może poznawać interakcje w otaczającym świecie, zrozumieć relacje i procesy w nim zachodzące: karty do kolorowania z porami roku, ślimakiem chodzącym po liściu, rysunek z domkiem, drzwiami z kołatką i dymem z komina… Kolorując z maluchem takie obrazki, mamy możliwość rozmowy z nim i odpowiedzi na frapującego go pytania.

W zależności od wieku dziecka, kolorowanki mogą mieć różny stopień skomplikowania. Trzylatek z radością wypełni zielenią kontury ogórka, dziewięciolatek z precyzją zegarmistrza może pokolorować rysunek statku kosmicznego, wysyłanego na Marsa. Kolory są zwykle kwestią umowną. Pomidor nie zawsze musi być czerwony, a krowa czarno-biała – wszystko zależy od kreatywności myślenia i wyobraźni naszego malucha. Taka kolorowanka może być dla naszego dziecka polem do działania twórczego, które rozwinie przyszły talent artystyczny. Pamiętajmy tylko o tym, by nie ograniczać jego fantazji i nie negować tego, że słońce jest różowe.

Dla każdego coś ładnego

Kolorowanki można podzielić na cztery grupy zabaw rysunkowych: kolorowanki książkowe, kolorowanki do druku, kolorowanki online i malowanki online. Oczywiście, dwa ostatnie rodzaje pojawiły się i rozwinęły wraz z pojawieniem Internetu. By uniknąć przesiadywania dziecka przed ekranem, pedagodzy polecają jednak wersje drukowane (także ze stron www). Jeśli tylko posiadamy drukarkę, jest to opcja bardzo wygodna i ekonomiczna, gdyż niestety, z roku na rok ceny książek z kolorowankami są coraz wyższe, a dzięki stronom z obrazkami do malowania możemy nie tylko za każdym razem wybrać obrazek z innej tematyki, ale również, po skończeniu pracy, łatwo przypiąć kartkę na ścianie czy tablicy korkowej. Z obecnie dostępnych opcji zabaw rysunkowych do kolorowania jest to rozwiązanie zdecydowanie najwygodniejsze i przynoszące maluchowi najwięcej korzyści edukacyjnych. (Nie zapomnijcie wydrukować jednego egzemplarza obrazka dla siebie, gdyż jest to zajęcie bardzo wciągające.)

Kolorowanki, oprócz rozgraniczenia wiekowego, stopnia zaawansowania trudności obrazka, można rozgraniczyć ze względu na płeć. Dziewczynki chętnie sięgają po książeczki z księżniczkami w przepięknych sukniach i kryształowych pantofelkach (prym wiodą tutaj postacie z bajek Disneya) czy te zawierające rysunki owoców i warzyw. By zainteresować chłopców, przydadzą się wydawnictwa z samochodami, statkami kosmicznymi czy dinozaurami. Jedni i drudzy chętnie pokolorują zwierzątka.

Kolorowanka czy malowanka

Warto wyjaśnić różnice pomiędzy kolorowankami a malowankami online. Dla wielu z nas są to nazwy używane zamiennie, dlatego poznajmy podobieństwa i rozbieżności między nimi.

Kolorowanka to gotowy obrazek zamieszczony na stronie internetowej z umieszczoną obok paletą z kolorami. Dziecko klika myszką na wybrany kolor, a następnie najeżdża kursorem na pole, które chce nim wypełnić. Czynność jest powtarzana do momentu, w którym obrazek nie jest w 100% wypełniony, następnie może być zapisany na dysku i wysłany e-mailem, np. jako laurka.

Malowanka wymaga nieco więcej działań. Oprócz wybrania koloru, dziecko ma do wyboru grubość kredki, a następnie powinno pokolorować obrazek przesuwając kursorem myszki, tak jak w przypadku kolorowanek papierowych. Malowanki wymagają dużo większej precyzji i sprawności, a zatem są przeznaczone dla starszych dzieci.
Niestety, kolorowanki czy malowanki internetowe nie spełniają funkcji rozwoju manualnego – wypełniając je, dziecko nie wyrabia w sobie zręczności, a co za tym idzie nie usprawnia ręki do nauki pisania, po prostu klika wpatrując się w ekran komputera. Do plusów można zaliczyć fakt, że zarówno online, jak i z obrazkiem drukowanym z Internetu, jeden rysunek można kolorować wielokrotnie, aż do momentu, kiedy się on dziecku znudzi. Kolorowanki z Internetu mają jeszcze jedną zaletę – są szybko aktualizowane i wzbogacane o najnowszych bohaterów świata dziecięcego, a także okolicznościowe wydarzenia.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.