pillows-890559_640

Powszednie obowiązki w domu i pracy wymagają od organizmu ogromnego wysiłku. Dlatego istotne jest dostrzeganie i respektowanie ogromnej roli snu w codziennym funkcjonowaniu. Bez wypoczynku nie ma mowy o energii, sprawności umysłu, zdrowiu. Jak zatem się wysypiać? Na szczęście można wyróżnić kilka czynników wpływających na efektywność codziennego wypoczynku.

Skutki niedoboru snu

Zazwyczaj dorosłe osoby potrzebują około 7-8 godzin snu na dobę. Naturalnie nieprzespana noc może się od czasu do czasu zdarzyć każdemu, ale jeżeli tego typu sytuacja trwa dłużej, dochodzi do pojawienia się problemów wynikających z niedoborem snu. Wśród nich można wymienić drażliwość, przygnębienie, spadek aktywności oraz wydajności fizycznej i intelektualnej. Warto wiedzieć, że takie objawy może wywołać nie tylko krótki czas snu, ale również jego spłycenie i wybudzanie się w nocy. Przez to organizm nie potrafi się skutecznie zregenerować.

Jak zadbać o jakość snu?

Często problemy ze snem mogą wynikać z błahej przyczyny, którą łatwo zmienić (może to być np. brak odpowiedniego zaciemnienia pomieszczenia sypialnego). Warto jednak pamiętać, że długotrwałe kłopoty ze snem najczęściej wynikają z własnych złych nawyków, dlatego bardzo istotne jest zadbanie o higienę snu (cisza, właściwa dieta, wietrzenie sypialni). Ale dbałość ta przejawiać się również powinna przez dobór odpowiedniego instrumentarium, w postaci łóżka i jego wyposażenia. Niezwykle ważny jest wybór poduszki oraz materaca, adekwatny do indywidualnych potrzeb oraz upodobań. Każdy człowiek ma określone preferencje dotyczące tych elementów, zawsze jednak dostosowanie właściwości i parametrów zarówno poduszki, jak i materaca powinno przebiegać przede wszystkim pod kątem troski o zdrowie. Wyboru poduszki należy dokonać, biorąc pod uwagę ulubioną, najwygodniejszą i najczęstszą pozycję śpiącego. Inny typ poduszki będzie rekomendowany np. dla osoby sypiającej na brzuchu, inny dla śpiącej na boku. Wyjątkowo ważnym czynnikiem pozostaje dobór odpowiedniego materaca. Musi pozostać idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb sylwetki, m.in. wagi oraz wzrostu. Dzisiaj dobre marki oferują wysokiej jakości produkty zapewniające maksymalny komfort, wygodę i zdrowie. Doskonałym przykładem są materace TEMPUR, redukujące nacisk, zapewniające zdrowe podparcie i dopasowujące się do każdej sylwetki. Wyjątkową jakość snu zapewnia budowa materaca składająca się z trzech warstw: podstawowej, wspierającej i komfortowej.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.