Koncentracja i pamięć są niezwykle ważne w procesie nauki, dlatego warto ćwiczyć te umiejętności u naszego dziecka już od najmłodszych lat. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą zabawki i gry, które sprawiają, że maluch może trenować te cenne umiejętności w przyjaznej atmosferze, poprzez wspólną, radosną zabawę z całą rodziną. Poznaj kultowe gry i zabawki, dzięki którym Twoje dziecko będzie lepiej zapamiętywać i przyswajać wiedzę.

Memo

Memory to jedna z najpopularniejszych gier dla najmłodszych. Jej zasady polegają ona na odnajdywaniu par takich samych obrazków. Zabawa ta jest niezastąpiona przy ćwiczeniach pamięci symultanicznej odpowiadającej za spostrzeganie całościowe oraz pamięci sekwencyjnej odpowiedzialnej za zapamiętywanie obrazków kolejno po sobie występujących. Mały gracz musi wykazać się, więc spostrzegawczością, koncentracją, refleksem, ale i dobrą pamięcią. Każda z tych kompetencji jest tu niezwykle istotna, gdyż jej dalszy rozwój z pewnością zaprocentuje na progu szkolnej kariery.

Bierki

To gra stara, jak świat, jednak mimo upływu czasu, wciąż sprawia wiele radości, a przy tym uczy koncentracji i cierpliwości. Jej zasady są bardzo proste i polegają na zbieraniu pojedynczych patyczków z rozrzuconego stosu, bez poruszenia pozostałych. Zwycięzcą zostaje ten gracz, który uzyska największą liczbę punktów, naliczanych według rodzaju i liczby zebranych patyczków. Gra ta w wyjątkowy sposób ćwiczy zręczność i silną wolę graczy, zwłaszcza tych najmłodszych. To świetna propozycja gry na rodzinne wieczory za niewielkie pieniądze.

Gry planszowe

Gry planszowe dostosowane do wieku brzdąca to idealny pomysł na intelektualną zabawę, dzięki której nasza pociecha uczy się zdrowej rywalizacji i cierpliwości. Planszówki uczą również przestrzegania reguł, liczenia, grupowania czy rozpoznawania kształtów, cyfr i liter. Granie z dziećmi w planszówki to okazją do spędzania z nimi więcej czasu. Monopoly, Chińczyk, Eurobusiness, a może Scrabble? Wybierając grę planszową dla dziecka, zwróć uwagę na informacje zamieszczone na opakowaniu. Ważne jest, aby dziecko mogło zagrać z pozostałymi członkami rodziny, a gra nie okazała się ani zbyt łatwa, ani zbyt trudna. Gry planszowe, kreatywne i logiczne, a także zabawki edukacyjne dla dzieci, znajdziesz np. w ofercie Księgarni Internetowej PWN.

Jenga

Jenga to propozycja gry, która skutecznie trenuje skupienie uwagi najmłodszych. Wymaga niemałej cierpliwości i umiejętności planowania. Zasady gry są bardzo proste, a jednak po jednej partii masz ochotę na następną. Na czym, więc dokładnie polega? Na początku musimy ułożyć wieżę, kolejno uczestnicy wyciągają jedną ręką, klocki, które ją budują i układają na szczycie wieży. Tylko czy znajdziesz odpowiedni klocek? A jak już znajdziesz czy uda Ci się go wyjąć? Osoba, która przewróci wieżę przegrywa.

Puzzle

Puzzle to gra, która polega na składaniu dużego obrazka z małych fragmentów o charakterystycznych kształtach. Puzzle ćwiczą pamięć, hartują uwagę, są także fantastycznymi nauczycielami zdolności przestrzennych i wzrokowych dla najmłodszych. Ta forma rozrywki, naturalnie stymuluje rozwój mózgu naszego dziecka. Ciekawą propozycją dla maluchów są puzzle do kolorowania, które wymagają dużego skupienia i koncentracji. Inny wariant tej gry to puzzle 3D, które rozwijają wyobraźnię, ćwiczą precyzję i cierpliwość. Na początku wybierz łatwe układanki, tak aby pociecha nie zraziła się na samej początku puzzlowej przygody. Później stopniowo możesz zwiększać poziom trudności. Możesz zaproponować swojemu dziecku, aby wspólnie ułożone przez Was puzzle, będziecie oprawiać w antyramy i wieszać np. w pokoju dziecka. Maluch będzie z pewnością będzie zadowolony z takiego pomysłu!

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.