Dzieci z zaburzeniami mowy rodzi się coraz więcej. Ponadto często dzieciaki w trakcie rozwoju mowy mają złe wzorce czy to w środowisku domowym, czy przedszkolnym, a zatem naśladują niepoprawną wymowę osób z otoczenia. Jednak ćwiczenia artykulacyjne oraz ćwiczenia aparatu artykulacyjnego przydają się wszystkim pociechom zwłaszcza do 6.-7. roku życia, kiedy to następuje zakończenie rozwoju mowy u dzieci zdrowych. Jak wobec tego ćwiczyć ze swoim maluchem?

Kreatywny rodzic

Gimnastyka buzi i języka potrzebna jest tak naprawdę każdemu, ale szczególnie dzieciom, które są na etapie rozwojowym, pionizują język i rozwijają mięśnie obwodowe twarzy. Zatem warto codziennie ze swoim synem czy swoją córką rozgrzewać buzię poprzez ćwiczenia języka, rozgrzewanie policzków oraz ćwiczenia podniebienia miękkiego. Świetnym wówczas rozwiązaniem są bajki logopedyczne, które z jednej strony opowiadają krótką historyjkę, a z drugiej – zachęcają do ćwiczeń. Dzięki temu, dziecku będzie łatwiej artykułować samogłoski, następnie sylaby, słowa i zdania. Na rynku dostępne są atrakcyjne książeczki z bajkami logopedycznymi, ale kreatywny rodzic może takie historyjki wymyślać także sam. Równie istotne są ćwiczenia oddechowe, które w przypadku dzieci bez większych zaburzeń mogą być śmiało wykonywane każdego dnia. Stanowią one uzupełnienie tych pierwszych. Wystarczy przygotować słomkę i np. zwierzęta lub inne przedmioty z papieru, które za pomocą rurki będą przez dziecko przenoszone z jednego miejsca w drugie. Pomysłów jest mnóstwo. Odrobina chęci i zaangażowania ze strony rodzica z pewnością poskutkuje atrakcyjnymi ćwiczeniami, które szybko się nie znudzą. Trzeba bowiem pamiętać, że im mniejsze dziecko, tym bardziej należy zadbać o różnorodność ćwiczeń.

Dziecko z wadą wymowy – co robić?

Kiedy jednak nasza pociecha nie wymawia głoski /r/ lub zamienia ją np. na /l/, sepleni, czy też ma problem z głoskami, takimi jak /k/, /g/, to wtedy warto poszukać gier i książeczek, które będą dotyczyły tych konkretnych wad. Już wcześniej mowa była o różnorodności, a więc szukajmy książeczek z ćwiczeniami, które można układać, wyklejać czy wycinać, to na pewno wpłynie na znacznie większą chęć dziecka do zajęć logopedycznych. Jednostajne powtarzanie głosek czy sylab na dłuższą metę będzie nudne i skutecznie zniechęci do tego rodzaju zajęć. Dostępne są też gry planszowe, w których zadaniem jest powtarzanie i wymowa odpowiednich sylab lub słów, klocki, które można połączyć z odpowiednimi słowami albo pomoce, które bazują na materiale obrazkowym. Materiały obrazkowe są dla dziecka zawsze bardzo ciekawe. Dzięki nim można nazywać poszczególne przedmioty i przy okazji ćwiczyć analizę i syntezę wzrokowo-słuchową, a poza tym można układać historyjki obrazkowe, które dziecko musi samodzielnie opowiedzieć.

Można także wybierać spośród całych serii pomocy przygotowanych przez specjalistów logopedów, które skupiają się na globalnym rozwoju mowy dziecka. Takie zestawy dotyczą ćwiczeń zarówno prawej, jak i lewej półkuli mózgu, ćwiczeń pamięci i symultanicznej, i sekwencyjnej oraz wielu innych. Tymi ostatnimi będą przede wszystkim wszelkiego rodzaju układanki, których układ należy np. zapamiętać i powtórzyć. Ze specjalistycznych pomocy logopedycznych warto też korzystać w momencie, gdy nasza pociecha ma większe problemy od wad wymowy, które są łatwe do skorygowania. Mogą to być obszerne zaburzenia rozwoju, niepełnosprawność intelektualna, Zespół Downa czy Spektrum Autyzmu.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.